Japan en Nederland tekenen logistieke overeenkomst
Nederland en Japan kunnen binnenkort op militair gebied sneller onderling goederen en diensten uitwisselen. Dat is vastgelegd in de zogeheten Acquisition and Cross Servicing Agreement (ACSA) inzake overname en wederzijdse dienstverlening. Het document is vandaag met handtekeningen van minister Brekelmans en de Japanse ambassadeur Rokuichiro Michii bekrachtigd.
Japan en Nederland werken al goed samen op Defensiegebied. Tijdens zijn bezoek aan Japan in april 2025 heeft minister-president Schoof afgesproken de strategische samenwerking tussen Nederland en Japan op veiligheidsgebied verder vorm te geven. Het officiële startschot voor de ACSA-onderhandelingen werd gegeven tijdens de NAVO Top in Den Haag. De ondertekening vond plaats in het jaar dat 425 jaar diplomatieke betrekkingen tussen Japan en Nederland werd gevierd.
Veiligheidsontwikkelingen
Ontwikkelingen op het gebied van veiligheid in Europa hangen direct samen met die in de Indo-Pacific. Zo vechten Noord-Koreaanse militairen bijvoorbeeld tegen Oekraïne en levert dat land materieel aan Rusland. Japan speelt een voortrekkende rol op veiligheidsgebied in de Indo-Pacific en is daarmee een belangrijke partner voor Nederland in de regio. Ook levert Japan consequent steun aan Oekraïne.
Mede hierom is er recent steeds vaker en op verschillende niveaus contact tussen de krijgsmachten van Japan en Nederland. Commandant der Strijdkrachten generaal Eichelsheim sprak in april 2023 al met generaal Yoshida in Japan. Beiden deelden destijds al de mening dat de situatie in de Indo-Pacific om meer aandacht en samenwerking vraagt. Begin dit jaar was generaal Yoshida in Nederland voor een tegenbezoek.