Nederland oefent met Coalition of the Willing
Nederland doet op korte termijn mee aan een oefening van de Coalition of the Willing (CotW). Dat melden ministers van Defensie Dilan Yeşilgöz-Zegerius en Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken vandaag. In de CotW zitten landen die deel uit willen maken van de Multinational Force Ukraine (MNF-U). Deze coalitie heeft als doel de Oekraïense krijgsmacht te versterken en te moderniseren na beëindiging van de oorlog.
Yeşilgöz: “Hoewel Rusland vooralsnog vasthoudt aan zijn maximalistische eisen en geen bereidheid laat zien te willen stoppen met hun agressie-oorlog, is het van belang dat Nederland en Europa voorbereid zijn op een mogelijke nieuwe fase in de vredesonderhandelingen. De afloop van deze oorlog is immers sterk bepalend voor de stabiliteit van Europa en de veiligheid van Nederland. Onze eigen vrijheid en waarden staan op het spel.”
De oefening van de CotW werd al in juli aangekondigd door het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. De training mag worden gezien als een belangrijke stap in de ontwikkeling van de planning van een troepenmacht in Oekraïne. Doel van de oefening is om de hoge mate van gereedheid en het vermogen om effectief op te treden binnen de coalitie te tonen. Met name het verplaatsen van personeel en materieel wordt benadrukt.
De MNF-U wordt pas geactiveerd, wanneer sprake is van een staakt-het-vuren. Nederlandse deelname eraan is onder voorbehoud van politieke besluitvorming. Desondanks is Nederland al vanaf het begin nauw betrokken bij het militaire planningsproces. Dat is inmiddels zo vergevorderd, dat de MNF-U nu klaarstaat om op verzoek van Oekraïne de Oekraïense strijdkrachten te versterken na beëindiging van de vijandelijkheden.
