Cornelis (Cees) Zaal werd op 11 mei 1940 met zijn eenheid bij de kerk van Achterveld omsingeld door Duitse troepen. In het daaropvolgende gevecht raakte hij ernstig gewond aan zijn linker bovenarm. Dat genas niet en Cees kreeg te maken met koudvuur. Op 15 mei 1941 overleed hij. Vandaag werd Cees, ruim 85 jaar later, herbegraven op het Militair Ereveld Grebbeberg in Rhenen.
Militairen van Panzerbatallion 414 droegen hem naar zijn laatste rustplaats. Onder andere zijn zussen Annie (91) en Nellie (90) waren bij de militaire ceremonie aanwezig.
Cees werd geboren op 10 januari 1917 in Vinkeveen als oudste in een gezin van 14 kinderen. Op 4 oktober 1937 begon hij aan zijn dienstplicht bij de Cavalerie. Hij werd ingedeeld bij het Regiment Huzaren. Toen de dreiging vanuit nazi-Duitsland steeds groter werd, volgde in augustus 1939 de algemene mobilisatie van het Nederlandse leger. Ook Cees moest opnieuw onder de wapenen komen.
Ook 2 zussen van Cees waren aanwezig.
Krijgsgevangen
Op 10 mei 1940 viel Duitsland Nederland binnen. De eenheid van Cees was op dat moment gelegerd in de Noordelijke Grebbelinie en voerde vanuit daar verschillende verkenningsmissies uit. Na de omsingeling, het gevecht en een kogelinslag in zijn arm werd Cees met zijn eenheid krijgsgevangen genomen. Hij werd naar een hospitaal in Emmerich am Rhein gebracht.
In juni 1940 kwam hij vrij en werd hij opgenomen in een hospitaal in Arnhem. Hij mocht af en toe naar huis. Zijn wond bleef echter problemen geven en de 24e jarige Cees overleed een jaar later aan de gevolgen ervan.
Ruim 850 graven
Tijdens de ceremonie op de Grebbeberg werd stilgestaan bij zijn leven en offer. Hij ligt nu tussen gesneuvelde geallieerde militairen uit die periode. Die rustplaats past bij zijn verhaal en zijn inzet tijdens de verdediging van Nederland in 1940. Het ereveld telt nu ruim 850 graven.