F-35-gevechtsvliegtuigen ingezet voor onbekend object
Twee F-35’s van de luchtmacht zijn vanmorgen opgestegen om een onbekend object in het Nederlands verantwoordelijkheidsgebied te identificeren. Het object vloog op een hoogte in het Nederlands luchtruim waar identificatie en communicatie met de verkeersleiding verplicht is, maar maakte zich niet kenbaar door bijvoorbeeld radioverkeer of een transponder. De inzet van de gevechtsvliegtuigen betrof een zogeheten Quick Reaction Alert (QRA) op aanwijzing van het Air Operations Control Station in Nieuw Milligen.
Het onbekende object betrof een drone. De drone heeft het luchtruim weer verlaten en vormde geen directe dreiging. Vliegverkeer heeft geen hinder ondervonden van de drone. De F-35’s zijn weer teruggekeerd op Vliegbasis Volkel.
De QRA werd vanochtend om 10.20 uur ingezet door de luchtgevechtsleiding, die het object op de radar waarnam. De inzet van de QRA gebeurt niet vaak, maar het incident van vandaag toont wel het belang van snelle inzetbaarheid aan. De F-35’s staan 24 uur per dag paraat en kunnen binnen enkele minuten opstijgen en een ongeïdentificeerd toestel onderscheppen.
QRA-taak
Nederland en België nemen deze taak afwisselend voor een aantal maanden op zich. Zij bewaken niet alleen het eigen luchtruim, maar dat van de hele Benelux. Nederland heeft deze taak sinds november weer in handen.
Vanuit Nederland sturen luchtgevechtsleiders van het Air Operations Control Station in Nieuw Milligen de vliegers aan. Zij waarborgen de veiligheid voor het vliegverkeer en het Nederlandse luchtruim. De luchtgevechtsleiding staat in contact met het Combined Air Operation Centre in Uedem. Dit is het NAVO-hoofdkwartier voor de luchtruimbewaking in Noordoost-Europa.