]> Bevrijding van een grote groep slaven en arrestatie van tientallen zeerovers en slavenhalers (3 juni 1880) | Ministerie van Defensie

Ministerie van Defensie. Ga naar hoofdmenu / submenu / content / zoekveld.

  1. ...
  2. Geschiedenis
  3. Tijdbalk
  4. 1814-1914 Nederlands-Indië

Bevrijding van een grote groep slaven en arrestatie van tientallen zeerovers en slavenhalers (3 juni 1880)

Zr.Ms. schroefstoomsschip Reinier Claeszen in de baai van Bima. Dit schip was in 1860-61 betrokken bij de strijd tegen zeerovers rond het eiland Sailoos ten zuidwesten van Celebes. Schildering. Marinemuseum Den Helder.

De vanouds in de archipel van Soeloe bestaande zeeroverij en slavenhandel breiden zich in de loop van de negentiende eeuw uit tot een ware plaag. Ter beteugeling worden op strategische plaatsen in de archipel permanent stationsschepen ingezet. Veel haalt dat overigens niet uit. De ingezette marineschepen zijn met hun rookpluimen al van verre te herkennen en de zeerovers, bekend met kreken en waterlopen langs de kust, blijven doorgaans buiten schot. Te meer daar lokale heersers niet tegen hen optreden en zich aan dezelfde praktijken schuldig maken. 

Toch worden er wel successen geboekt. In de zomer van 1880 patrouilleert Zr.Ms. Sindoro voor de noordoostkust van Borneo en treft daar bij de kampong Bengawang diverse verdachte prauwen op de wal aan. Na inspectie blijken in een van de huizen slaven opgesloten te zitten. 

Gijzeling

De commandant van de Sindoro, de luitenant-ter-zee der eerste klasse Cornelis J. Marinkelle, een zeer ervaren Indiëganger die zich tijdens de eerste Atjeh-expeditie in 1873 heeft onderscheiden en daarvoor de Militaire Willemsorde heeft ontvangen, neemt daarop 2 hoofden van de kampong in gijzeling aan boord. 

De beide mannen worden vervolgens op 3 juni geruild tegen een grote groep van:

  • 22 zeerovers en slavenhandelaren;
  • 34 slaven en slavinnen;
  • 2 kinderen;
  • de zoon van een zeerover;
  • de zuigeling van een der slavinnen.  

Zeeroof en zeeroofbestrijding in de Indische Archipel (19e eeuw) is een publicatie van het NIMH. 

«vorige gebeurtenis  -  volgende gebeurtenis»


Sociale Media