]> Weekoverzicht Defensie-operaties (video) | Ministerie van Defensie

Ministerie van Defensie. Ga naar hoofdmenu / submenu / content / zoekveld.

  1. Home
  2. Missies

Weekoverzicht Defensie-operaties (video)

21 augustus 2012, 16.00 uur

De Nederlandse staffunctionaris die in Geneve werkte voor de VN-missie in Syrië (UNSMIS) van Kofi Annan komt terug naar Nederland. De missie, bedoeld om toezicht te houden op een staakt-het-vuren tussen de strijdende partijen in Syrië, werd afgelopen zondag beëindigd. Een overzicht van Defensie-operaties van 13 tot en met 19 augustus.

UNSMIS moest tevens bijdragen aan het implementeren van het 6-puntenplan van voormalige gezant Annan ter beëindiging van het conflict. 

Afghanistan

F-16 taxiet op Mazar-e-Sharif. Foto: Ministerie van Defensie

F-16-jachtvliegtuigen van de Air Task Force, gestationeerd op Mazar-e-Sharif, ondersteunden dinsdag coalitietroepen in het westen van Afghanistan door het afschrikken van vijandelijke strijders. Bij deze actie werden geen lichtkogels of andere munitie afgevuurd, maar volstond laag overvliegen.

Flight nurse

Naast de Nederlandse F-16’s vliegt de Nederlandse flight nurse Sandra vanaf Mazar-e-Sharif mee op medische evacuatievluchten van de Duitsers. Met een C-160 Transall-transportvliegtuig, die 24 uur per dag klaarstaat, worden 1 tot 2 keer per week gewonden van en naar de verschillende kampen in Noord-Afghanistan getransporteerd. De luchtmachtsergeant vormt met 12 Duitsers de crew.

Aanvallen

Kandahar Airfield was het doelwit van 2 raketaanvallen. Hierbij vielen geen Nederlandse slachtoffers en er was geen schade.

Afgelopen week voerden militairen van de Police Training Group begeleidingsactiviteiten uit in Kunduz-stad. Ook werden Afghaanse agenten begeleid op diverse politiestations. Wel werd er vanwege het einde van de Ramadan en het bijbehorende Suikerfeest minder training dan normaal gegeven. Veel agenten hadden verlof, terwijl andere, extra, agenten juist werden ingezet vanwege het Suikerfeest en daarom niet beschikbaar waren voor trainingen.

De commandant van de politietrainers bracht samen met de civiele vertegenwoordiger een bezoek aan Afghaanse hoogwaardigheidsbekleders in Imam Sahib, het vierde district van de provincie Kunduz waar binnenkort wordt begonnen met trainings- en begeleidingsactiviteiten.

Somalië

Beeldananalisten bekijken de met de ScanEagle verkregen informatie. Foto: Ministerie van Defensie

Hr. Ms. Rotterdam heeft maandag de bemanning van een gekaapt schip in de Golf van Aden bevrijd. Dat gebeurde in nauwe samenwerking met andere eenheden, die de zogenoemde dhow al enkele dagen in de gaten hielden. De van piraterij verdachte personen zijn overgebracht naar Hr. Ms. Rotterdam en worden daar vastgehouden. De bevrijde bemanning maakte het goed en heeft de reis inmiddels voortgezet. 

Het vlaggenschip van de antipiraterij-missie Ocean Shield van de NAVO voerde afgelopen week verkenningspatrouilles uit voor de kust van Puntland bij Somalië. Met onder meer de Cougar-boordhelikopters, het onbemande verkenningsvliegtuig ScanEagle en diverse vaartuigen werden leefpatronen langs de Somalische kustlijn in beeld gebracht, onder meer om goed onderscheid te kunnen maken tussenlokale vissers en vermoedelijke piraten. Ook werden gekaapte schepen in de gaten gehouden. In de aanbevolen route voor scheepvaart in de Golf van Aden werd gepatrouilleerd en werden diverse schepen gecontroleerd.

Om brandstof aan boord te nemen vond een bevoorrading op zee plaats van de Rotterdam door het Amerikaanse bevoorradingsschip USNS Carl Brashear.

De commandant van het NAVO-vlootverband, commandeur Ben Bekkering, had afgelopen zondag een ontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot Zhou Xuming. Aan boord van Hr. Ms. Rotterdam spraken zij over de ontwikkelingen in de strijd tegen piraterij.

Beveiligingsteams

Beveiligingsteams van mariniers zijn ook afgelopen week ingezet aan boord van diverse Nederlandse koopvaardijschepen. Aan boord van 2 schepen van de firma Dockwise zitten teams, beiden op weg naar Singapore. Een derde team is aan boord van de MS Iver Exact van de firma Vroon onderweg naar de haven van Mundra in India.

Operaties in Nederland

2 Dornier 228-212 vliegtuigen in de lucht

Een Dornier-kustwachttoestel is zaterdag ingezet bij de zoektocht naar een vermist meisje op het strand van Zandvoort. Het meisje keerde later gezond en wel terug bij haar ouders die ze in de drukte was kwijtgeraakt.

Search and Rescue (SAR)-activiteiten behoren tot het reguliere takenpakket van de  Dorniers. Het toestel vloog laag over het strand en maakte diverse manoeuvres. 

De kustwacht heeft 2 Dornier-patrouillevliegtuigen die gestationeerd zijn op Schiphol. De toestellen zijn organisatorisch bij de Koninklijke Luchtmacht ondergebracht. De cockpitbemanningen zijn vliegers van de luchtmacht en de marine.Naast SAR worden de toestellen ingezet bij rampen- en incidentbestrijding, handhavingstaken, dienstverleningstaken en opleiding van vliegtuigbemanningen.

Reddingshelikopters

De reddingshelikopters van het Defensie Helikopter Commando, gestationeerd op Vliegbasis Leeuwarden, vlogen maar liefst 9 keer. In alle gevallen werden patiënten van de Waddeneilanden naar ziekenhuizen in Leeuwarden en Groningen vervoerd.

Explosievenopruimers

De Explosieven Opruimingsdienst Defensie kwam bijna 30 keer in actie, merendeels voor explosieven uit de Tweede Wereldoorlog. In 3 gevallen ging het om een geïmproviseerd explosief, waarbij gedacht moet worden aan in elkaar geknutselde vuurwerkbommen. 

Op zee kwamen mijnenbestrijdingsvaartuigen 2 keer in actie voor het ruimen van oude mijnen.


Sociale Media