- Marine
- Operationeel
- Defensie Duikgroep
Opdracht en taken Defensie Duikgroep
De primaire taken van de Defensie Duikgroep (DDG) zijn het uitvoeren van duikoperaties en het ruimen van explosieven. De DDG levert bovendien militaire bijstand en strijdt tegen ‘Improvised Explosive Devices’ (IED’s).

De DDG heeft 3 teams met eigen operationele duiktaken:
- Very Shallow Water duikteam: dit duikteam ondersteunt amfibische operaties door het gebied van de waterlijn tot de 10 meter zone vrij te maken van mijnen en obstakels.
- Diepduikteam: dit duikteam heeft zich gespecialiseerd in diepduikoperaties als mijnen ruimen en bevrijdingsoperaties op onderzeeboten.
- Bergings- en constructieteam: deze werkers richten zich op battle damage repair onder water, onderwaterconstructies (zoals bijvoorbeeld lassen en snijden), inspecties van haveninstallaties en overige zware werkzaamheden.
Daarnaast beschikt de DDG over diverse mijnenbestrijdingsteams die als aparte eenheden aan boord van mijnenbestrijdingsvaartuigen kunnen functioneren.

De DDG levert regelmatig militaire bijstand, bijvoorbeeld in de vorm van het uitvoeren van pre-bombchecks. Hierbij onderzoeken duikers de aanwezigheid van explosieven, in en rond het water. Dit doen zij onder andere bij staatsbezoeken, evenementen of het havenbezoek van een buitenlands oorlogsschip.
Daarnaast heeft de DDG haar handen vol aan grondgebonden explosievenmeldingen in Noord-Nederland. Een wachtteam voert deze vredestaak 24 uur per dag, 7 dagen per week en 365 dagen per jaar uit. Ook bij hyperbare behandelingen, veelal na duikongevallen (zowel burger als militair), staat de DDG constant paraat. Hierbij wordt de patiënt 100% zuurstof toegediend in een decompressietank.
Het Duiktechnisch Centrum voert technische en procedurele onderzoeken uit voor de marine en derden. Het kan hierbij gaan om onderzoeken aan duikapparatuur waarmee incidenten of ongevallen hebben plaatsgevonden.

Ook levert de DDG een aanzienlijke bijdrage in de strijd tegen terrorisme. Militairen in uitzendgebieden krijgen steeds vaker te maken met IED’s, ook wel bermbommen genoemd. De DDG speelt een rol in het gevecht om deze IED-aanslagen te voorkomen, het ‘Counter IED (C-IED) gevecht’.
Tot slot heeft de DDG verschillende teams paraat om diverse Nederlandse havens te beveiligen. De ‘havenbeveiligingsteams’ zijn hiervoor uitgerust met hoogwaardig duik- en sonarmaterieel. Deze teams kennen de havens van binnen en buiten en kunnen in een relatief hoog geweldsspectrum opereren.

Naast alle operationele taken draagt de DDG ook bij aan de uitvoering van ‘binnenlands vlagvertoon’. De DDG geeft regelmatig acte de présènce op evenementen en andere festiviteiten waarbij Defensie zich als werkgever profileert. Hierbij worden regelmatig de duikvaartuigen van de DDG ingezet.
Sociale Media