Ministerie van Defensie. Ga naar . Ga naar hoofdmenu / zoekveld .

  1. ...
  2. Luchtmachtbases
  3. Vliegbasis Volkel
  4. Squadrons

640 Squadron

Het 640 Squadron is het grootste operationele squadron van de Koninklijke Luchtmacht. Het bestaat uit meer dan 400 mensen. Het squadron bewaakt en beveiligt Vliegbasis Volkel en eenheden die worden uitgezonden. Daarnaast voert het squadron taken uit als luchtverkeersleiding, meteorologie en brandweer.

Meteorologie

Vliegbasis Volkel heeft een eigen Meteorologische Dienst. Deze dienst, kortweg meteo, verzamelt en analyseert weersgegevens. Op basis hiervan krijgen vliegers een briefing over het weer dat ze tijdens hun vlucht kunnen verwachten. Weergegevens zijn bepalend voor het al dan niet doorgaan van een missie. Meteo brengt ook het weer in uitzendgebieden in kaart.

Vredesbewaking en hondensectie

De vredesbewaking en de hondensectie bewaken en beveiligen Vliegbasis Volkel in vredestijd. Hierbij gaat het om toegangscontrole aan de poort, posten en patrouilles ter voorkoming van diefstal of beschadiging van luchtmachteigendommen. Ook tijdens oefeningen en vredesmissies wordt het bewakingspersoneel ingezet.

Training

De eenheid Training verzorgt de jaarlijkse oefenprogramma's en specialistische cursussen voor het 640 Squadron. De eenheid beheert ook de schietbaan. De taken van de eenheid zijn:


• basisintroductiecursus voor nieuw personeel verzorgen;
• examens afnemen; 
• bewakingspersoneel opleiden en trainen; 
• bij- en omscholingen verzorgen (onder andere in het gebruik van klein kaliber-wapens en gasmaskers

Brandweer

Vliegbasis Volkel heeft een eigen brandweer die dag en nacht paraat is om een eventuele brand op de basis direct te bestrijden. De brandweer is gespecialiseerd in de bestrijding van vliegtuigbranden en het redden van bemanning en passagiers. Tijdens het vliegen staan er altijd speciale brandweerwagens klaar, zogenaamde E-one's.

Luchtverkeersbeveiliging

De luchtverkeersbeveiliging coördineert het vliegverkeer en houdt daarmee de controle op de vliegveiligheid. De eenheid bestaat uit:
• verkeerstoren: hier wordt al het verkeer geregeld op de start- en rolbanen en landend en startend vliegverkeer begeleid. De verkeerstoren controleert het vliegverkeer binnen een straal van 15 km.
• vluchtvoorlichtingsafdeling: hier worden alle berichten ontvangen en verstuurd die nodig zijn om vliegtuigen veilig door de lucht te kunnen laten vliegen.
• Bird Control Unit: de medwerkers van de Bird Control Unit zorgen ervoor dat de start- en rolbanen van de vliegbasis vrij zijn van vogels als er wordt gevlogen.

Historie

Het 640 Squadron is op 1 april 1996 op Vliegbasis Volkel opgericht. Het squadron is samengesteld uit het vroegere 40 Squadron (grondverdediging) en 420 Squadron (luchtverdediging vanaf de grond). Sinds 2005 zijn de platformdiensten luchtverkeersleiding, meteorologie en brandweer bij het 640 squadron gevoegd.

Hoofdmenu