]> Eerste vliegtuigen van de Luchtvaartafdeling | Ministerie van Defensie

Ministerie van Defensie. Ga naar hoofdmenu / submenu / content / zoekveld.

  1. ...
  2. Cultureel
  3. Luchtmachtgeschiedenis
  4. Periode 1913-1918

Eerste vliegtuigen van de Luchtvaartafdeling

Eerste-Luitenant F.A. van Heyst in een Farman-kopie vliegtuig.Eerste-Luitenant F.A. van Heyst in een door Marinus van Meel gebouwde Farman-kopie, foto 1912/1913.Bij de oprichting van de Nederlandse Militaire Luchtvaartafdeling, op 1 juli 1913, is er maar één toestel: de Brik. Dit is een gehuurde machine, gebouwd door luchtvaartpionier Marinus van Meel. De Brik is feitelijk afgeleid van het Franse type Farman. Van Heyst is de eerste militair die in Nederland zijn militair vliegbrevet haalt en tot vlieginstructeur wordt benoemd.

Nadat de Brik op 6 september 1913 aan de officiële luchtwaardigheidseisen heeft voldaan, wordt het toestel voor ruim 1.585 euro aangekocht. Het krijgt registratienummer LA-1. Met het toestel worden de eerste 3 aspirant-vliegers van de Luchtvaartafdeling getraind.

Uitbreiding van de vloot

Vlak daarna wordt de Nederlandse vloot uitgebreid met 3 in Frankrijk bestelde Farman-toestellen. Marinus van Meel verzorgt de volgende vlootuitbreiding. Van Meel heeft dan een vliegtuigfabriek op Soesterberg en produceert op bestelling een tweede toestel, de Grote Brik met registratienummer LA-5. Dit vliegtuig is overigens meteen het laatste door Van Meel geproduceerde vliegtuig. Zijn bedrijf gaat niet lang daarna failliet.

Veroudering Nederlandse toestellen

Vlak voor het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog komt een tweede zending Farmans de vloot versterken. Op 3 augustus 1914 arriveert de laatste van de 4 bestelde toestellen in Nederland. Een daarvan is voor de marine bestemd. Behalve de toestellen worden ook reserveonderdelen en motoren geleverd. 

Door de snelle technologische vooruitgang in die tijd zijn de toestellen al snel verouderd. Nederland bestelt daarom een aantal nieuwe jacht- en verkenningsvliegtuigen van het type Nieuport en Caudron. Deze komen pas in de laatste oorlogsjaren aan in ons land. Ook deze toestellen blijken bij ingebruikname sterk verouderd. Ze zijn daardoor alleen geschikt als lestoestel.


Sociale Media