]> De Van Royen-Roem-overeenkomst (07-05-1949) | Ministerie van Defensie

Ministerie van Defensie. Ga naar hoofdmenu / submenu / content / zoekveld.

  1. ...
  2. Cultureel
  3. Geschiedenis
  4. Conflict Nederlands-Indië (1945-1950)

De Van Royen-Roem-overeenkomst (07-05-1949)

Op 7 mei 1949 sluiten Nederland en de Indonesische Republiek de Van Royen-Roem-overeenkomst. Er komt zicht op een definitieve politieke oplossing van het conflict.

Tijdens een Ronde Tafel Conferentie onderhandelen de partijen over een spoedige onafhankelijkheid van Nederlands-Indië. De Republiek wil een overgangsperiode zonder Nederlands toezicht en beheer. Nederland gaat hier in mee. 

Republiek Indonesië wordt een federatie

Wel houdt Nederland vast aan de vorming van een federatie van Indonesische staten met de Koningin als staatshoofd. Een unie moet de federatie en Nederland met elkaar verbinden. De Indonesische Republiek stemt toe met dit plan. 

Nederlandse troepen ontruimen Yogyakarta

De militaire consequentie van de overeenkomst is dat de Nederlandse troepen Yogyakarta, dat zij enkele maanden eerder hebben veroverd, moeten prijsgeven en ontruimen. Dit zorgt voor grote spanningen bij de Nederlandse troepen. Op 30 juni starten zij met ontruiming van Yogyakarta.

«vorige gebeurtenisvolgende gebeurtenis»


Sociale Media