]> Nieuwe Chinooks in luchtmachthanden | Ministerie van Defensie

Ministerie van Defensie. Ga naar hoofdmenu / submenu / content / zoekveld.

  1. Home
  2. Actueel
  3. Nieuwsberichten

Nieuwe Chinooks in luchtmachthanden

8 oktober 2012, 16.00 uur

1 van de nieuwe Chinooks van de Koninklijke Luchtmacht. Foto: Ministerie van Defensie“Als commandant wil je maar een ding: dat je personeel optimaal getraind en met het meest geavanceerde materieel op missie gaat.” Dat zei luchtmachtcommandant luitenant-generaal Sander Schnitger vandaag op Vliegbasis Gilze-Rijen”. De materieelorganisatie van Defensie droeg daar 2 nieuwe Chinook CH-47F-transporthelikopters over aan de luchtmacht.

Het zijn de eerste van 6 nieuwe toestellen, wat het totale aantal Chinooks straks op 17 brengt.2 vervangen de helikopters die tijdens de missie in Afghanistan verloren gingen. De overige 4 breiden de bestaande vloot van 11 CH-47D’s uit.

Geavanceerd

Schnitger: Met de Chinook-F heeft de luchtmacht een hightech werkpaard dat aan alle eisen voldoet.” De nieuwe aanwinst betekent volgens hem een enorme verbetering van de hele helikoptervloot. “Daar waar hoogwaardig materiaal van doorslaggevend belang is om operationele doelen te bereiken, is onze airpower toekomstbestendig.”

Veiliger

Het squadron staat aangetreden tijdens de symbolische overhandiging. Foto: Ministerie van Defensie

Behalve het kleurschema - grijs in plaats van groen - en het onderhoudsvriendelijke airframe, zijn de verschillen tussen de modellen F en D van operationeel-technische aard. Zo beschikt de nieuwe variant over een verbeterde cockpit. Met behulp van een digitaal automatisch vliegsysteem kan de vlieger nog secuurder en veiliger vliegen onder moeilijke omstandigheden, zoals het opereren in een stoffige of zanderige omgeving. De ‘F’ kan zijn omgeving, met name bij duisternis, nog beter in kaart brengen. Daarnaast zijn ze uitgerust met 5 zogenoemde fastrope-posities en een zelfbeschermingsysteem.

Blussen

De crisisbeheersingsoperaties van de laatste jaren toonden het belang van middelzware transporthelikopters. Er bleek een groot tekort aan dit soort type toestel, zo werd internationaal onderkend. Defensie zet de Chinooks ook nationaal in, bijvoorbeeld bij het blussen van grote natuurbranden, zoals vorig jaar in natuurgebied Aamsveen nabij Enschede.

Training

De zogenoemde mock-up waardoor cursisten kunnen oefenen op specifieke helikopter- en afdaaldrills. Foto: ministerie van Defensie

Voor trainingsdoeleinden stationeert de luchtmacht 3 toestellen op Fort Hood in de Amerikaanse staat Texas. Daarnaast biedt de School voor de Grond-Lucht Samenwerking in Schaarsbergen een uitstekende trainingsfaciliteit voor de Chinook-F. Met een zogenoemde mock-up met afdaalhoogte van 10 meter kunnen cursisten oefenen op specifieke helikopter- en afdaaldrills, waardoor minder vlieguren nodig zijn. Ook het Ministerie van Buitenlandse Zaken en diverse NAVO-partners gebruiken het namaakmodel voor specifieke training van (militair) personeel.


Sociale Media