- Home
- Actueel
- Nieuwsberichten
Weekoverzicht Defensie-operaties (video)
25 september 2012, 14.30 uur
De bemanning van een snelle motorboot van Hr. Ms. Rotterdam is vorige week vanaf de Somalische kust beschoten. De Nederlandse militairen hebben het vuur beantwoord en zich van de kust verwijderd. Een overzicht van Defensie-operaties van 17 tot en met 23 september.
Het zogenoemde Fast Raiding and Intercept Craft (FRISC) van de Rotterdam was bezig met een kustpatrouille, toen er vanaf de wal werd gevuurd. De FRISC voer op dat moment nabij het dorp Bandar Murcayo, gelegen aan de noordkust van Puntland.
Het ging om 1 schutter, die na de beschieting in de duinen verdween. Niemand raakte bij het incident gewond. In een gesprek zeiden de dorpsoudsten in het gebied zich in te spannen om de dader te pakken.

Hr. Ms. Rotterdam voerde verkenningsmissies uit voor de noord- en oostkust van Puntland bij Somalië. Met de varende eenheden onderzocht de bemanning vissersschepen in het gebied. Het onbemande vliegtuig ScanEagle voerde verkenningsvluchten uit en ook met de Cougar-transporthelikopters werden verkenningmissies gevlogen.
De commandant van het NAVO-vlootverband voor de kust van Somalië, commandeur Ben Bekkering, sprak met leiders van kustdorpen. Daarbij ging hij in op de taken van de schepen. Bekkering luisterde ook naar de wensen van de bewoners en besprak wat zij zelf kunnen doen tegen piraterij. Ook had de commandeur aan boord van het vlaggenschip ITS San Giusto een ontmoeting met de Italiaanse vice-admiraal Credendino, commandant van de EU-missie Atalanta. Zij spraken over de ontwikkelingen in de strijd tegen de piraterij.

Het beveiligingsteam van mariniers aan boord van de MV Black Marlin van de firma Dockwise rondde haar werkzaamheden af. Zaterdag kwam dit Vessel Protection Detachment aan in de haven van Singapore. Daar stapte het over op een ander Nederlands schip, de MV Marsgracht van de firma Spliethoff. Het team begeleidt het schip tijdens haar vaart naar Suez.
Militairen van de Police Training Group (PTG) zetten de training van Afghaanse agenten voort. In Kunduz-stad, Aliabad en Khanabad trainde en begeleidde de PTG de politie tijdens de werkzaamheden. In Khanabad gingen de trainers van start met een nieuwe lichting agenten voor de vervolgtraining.
Agenten in Kunduz-stad kregen op het German Police Training Center een certificaat uitgereikt voor het afronden van de basistraining.
In de provincie Kunduz demonstreerden inwoners tegen de omstreden film Innocence of Muslims. De veiligheidssituatie in Kunduz blijft op dit punt een belangrijk aandachtspunt voor de Nederlandse politietrainers. Mocht de politie te druk zijn of als de veiligheid in het geding is, past Defensie in overleg met de Afghaanse autoriteiten het optreden en programma aan. Dat was tot nu toe niet nodig.
Lichting 21 van de Air Task Force heeft de F-16-taken overgenomen op vliegbasis Mazar-e-Sharif. De commando-overdracht vormde het officiële startsein voor de werkzaamheden van dit nieuwe detachement. Vanaf Mazar-e-Sharif ondersteunt het luchtmachtdetachement de politietrainingsmissie in Kunduz met 4 F-16’s en ongeveer 100 man personeel.
2 F-16’s stonden zaterdag Afghaanse veiligheidstroepen bij in de noordoostelijke provincie Laghman. Een Afghaans konvooi kwam onder vuur te liggen van opstandelingen. Na aankomst van de F-16’s boven het gebied beëindigden de aanvallers het vuurcontact. Hierbij zijn geen wapens ingezet door de F-16’s.
Download deze video
Uitgeschreven tekst
...
Bij een raketaanval op Kandahar Airfield vielen aan Nederlandse zijde geen slachtoffers en er was geen schade.

Een gespecialiseerd militair zoekteam van Defensie assisteerde de politie dinsdag bij het uitkammen van 14 locaties in Brabant. Dit zogenoemd Advanced Search Team hielp bij een strafrechtelijk onderzoek. De politie nam onder meer een grote som geld, tientallen kilo's hennep, verschillende vuurwapens en sieraden in beslag. Ook werd beslag gelegd op 5 personenauto's.
Een dag eerder kwam een zoekteam van Defensie in actie bij een inval in een woonwagenkamp in de Utrechtse wijk Lunetten.
Explosievenruimers van Defensie rukten afgelopen week meer dan 10 keer uit voor het ruimen van explosieven uit de Tweede Wereldoorlog. In 1 geval betrof het een geïmproviseerd explosief. In Nijverdal maakte de EOD zondag een Engelse vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk. Vanwege de ontmanteling van de 500-ponder moesten 244 omwonenden tijdelijk hun woning verlaten.
Mijnenbestrijdingsvaartuigen van de Koninklijke Marine voeren 3 keer uit voor het ruimen van oude mijnen uit de Tweede Wereldoorlog.
Reddingshelikopters van Defensie vervoerden 4 patiënten vanaf de Waddeneilanden naar het ziekenhuis in Leeuwarden.

Hr. Ms. van Amstel begon haar term als stationsschip in het Caribisch gebied met operaties onder de vlag van de Kustwacht, bij de Bovenwindse eilanden. Dit houdt in dat er actief is gepatrouilleerd door de Van Amstel en haar vaartuigen tussen de eilanden Saba, Sint Maarten en Sint Eustatius. Hierbij werkte het stationsschip intensief samen met het steunpunt Sint Maarten, dat 3 leden van het Kustwachtboardingteam leverde ter ondersteuning. Dit is van essentieel belang aangezien dit boarding team veel ervaring en kennis van het gebied heeft.
Voor het eerst voer een Britse liaison officier mee op de Van Amstel, wat de mogelijkheid bood om te opereren binnen de territoriale wateren van Saint Kitts and Nevis. Hierdoor zijn de belangrijkste smokkelroutes richting de Bovenwindse eilanden beter te controleren, omdat de grenzen van de eigen territoriale wateren het schip niet beperkten.
Nederland ondersteunt al enkele jaren de tweestatenoplossing tussen Israël en Palestina. De inspanningen van Defensie richten zich op een fatsoenlijk werkend veiligheidsapparaat. Dit gebeurt door deelname aan de Amerikaans geleide United States Security Coördinator-missie (USSC) die sinds 2005 bestaat. De 3 Nederlandse militairen die momenteel deelnemen aan deze missie, zien vooruitgang: voorbereidend werk wordt omgezet in praktische opleidingen gegeven door de eerste Palestijnse instructeurs.
In het USSC-hoofdkwartier in Jeruzalem, is luitenant-kolonel Frans van Sonsbeek bezig om de Palestijnse veiligheidsdiensten te voorzien van goed werkend en onderhoudbaar telecommunicatiemateriaal. Hiervoor is een lesprogramma ontworpen voor het opleiden van onder meer netwerkbouwers en –managers. De opleiding is 2 september in Ramallah gestart en in april 2013 moeten ongeveer 80 mensen van Palestijnse veiligheids- en civiele diensten zijn opgeleid. Daarnaast zijn er initiatieven om het huidige, verouderde communicatiesysteem te vervangen. Om uitbesteed en dus duur onderhoud te voorkomen, zijn 40 technici opgeleid.
Het aansturen van de 7 veiligheidsdiensten gebeurt vanuit Ramallah, de zetel van de Palestijnse overheid op de Westbank. Op het Ministerie van Binnenlandse Zaken is het Central Training Agency (CTA) van USSC gehuisvest, verantwoordelijk voor de leiderschapsopleidingen voor de verschillende veiligheidsdiensten. Hier werkt luitenant-kolonel Patrick Bolder sinds 1 juli. Samen met een team van Palestijnse officieren en internationale experts heeft hij gewerkt aan het opzetten van de Junior Leadership Course (JLC) voor luitenants en kapiteins.
Tijdens de cursus worden onderwerpen als leiderschap, mensenrechten, recht, ethiek, planning en communicatie behandeld. “Denk aan het escorteren van VIP’s tussen Ramallah en Jericho of een scenario met een ingestort gebouw waarbij alle hulpdiensten betrokken zijn en er sprake is van fraude”, omschrijft Bolder een mogelijke praktische eindoefening. “Waar het om gaat is dat de deelnemers, de toekomstige leidinggevenden, bepaalde besluitvormings- en gedachteprocessen kunnen doorlopen en gestimuleerd worden om zelf beslissingen te nemen. Vooral dat laatste is hier belangrijk. Zo gaan zij toezien op het naleven van de mensenrechten en moeten ze ingrijpen wanneer een (gesimuleerd) verhoor hardhandig wordt. We gaan zien hoe dat allemaal gaat.”
Sinds 2 weken worden Palestijnse instructeurs opgeleid met een zogenoemde ‘train-the-trainer cursus’. Naar verwachting kan zodoende in de loop van komende maand de eerste JLC door Palestijnse instructeurs worden gegeven. Bolder: “Het lesprogramma is tot stand gekomen al schrijvend en discussiërend met het internationale team, de Palestijnse collega’s en de aankomende, Palestijnse instructeurs.”
De derde deelnemende Nederlander, majoor Ruud Parent is als ‘coach’ toegevoegd aan de Intermediate Leadership Course (ILC) voor majoors, waarvan de elfde editie recent is gestart. Ook bij deze cursus staan voor het eerst Palestijnse instructeurs voor de klas, terwijl daar de USSC-coaches ondersteunen en didactisch begeleiden. Na afloop van de ILC worden de cursisten wellicht ingezet als coach voor de JLC.
Sociale Media