- Home
- Actueel
- Nieuwsberichten
Defensie vult toekomst verder in
19 mei 2011, 16.59 uur
Minister Hans Hillen heeft vandaag de strategie-, kennis- en innovatieagenda (SKIA) aan de Tweede Kamer aangeboden. Met de SKIA versterkt Defensie haar innovatieve kracht en het vermogen om goed te reageren op onverwachte gebeurtenissen. Ook beschrijft het de visie van Defensie op veiligheid en de omgang met kennis en innovatie. Hierbij is rekening gehouden met de voorgenomen bezuinigingsmaatregelen.
De SKIA moet er voor zorgen dat in een veranderlijke omgeving de goede keuzes worden gemaakt voor de toekomstige veiligheid. Daarbij wil het kabinet vasthouden aan de meerwaarde van hoge kwaliteit en het vernieuwende karakter van militaire bijdragen. In het bijzonder voor conflicten met irreguliere tegenstanders.
Innovatie van en door Defensie blijft een speerpunt. Daarvoor moet ruimte komen voor nieuwe werkwijzen, processen en technologieën. Zij moet daarbij tevens inzetten op versterking van de concurrentiepositie van de Nederlands economische topsectoren high tech, water en chemie (maintainance valley).
De SKIA geeft daarnaast richting aan de specifieke kennisontwikkeling die hiervoor nodig is. Zo krijgt het kennismanagement bij Defensie structureel meer aandacht en een sterkere regie. De beleidsbrief over de toekomst van de krijgsmacht bevat ook geen aanvullende bezuinigingen op kennis- en technologieontwikkeling. Daarmee ontstaat een stabiele financiële basis voor de ontwikkeling en instandhouding van specifieke Defensiekennis. De prioriteit ligt daarbij op de volgende kennisgebieden:
- militair optreden in een complexe en dynamische omgeving;
- nieuwe technologieën voor Defensiedoeleinden;
- digitale weerbaarheid en cyberoperaties;
- gebruik van de ruimte.
Samen met Buitenlandse Zaken brengt Defensie (mogelijke) ontwikkelingen op het wereldtoneel en politieke besluiten in kaart gebracht. Deze nieuwe strategische monitor houdt ook de internationale bedreigingen van de nationale veiligheid in de gaten. Dit gebeurt met hulp van de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst, diplomaten en externe deskundigen van kennisinstellingen als Clingendael en TNO.
Sociale Media